wtorek, 2 kwietnia 2019

Simon Says

Simon says to gra idealna jeśli chodzi o utrwalanie słownictwa w języku angielskim, sprawdza się również na lekcjach powtórzeniowych, gdzie dzieci mogą się wykazać swoją wiedzą z poprzednich zajęć. Ta gra polega na wykonywaniu poleceń, które są wypowiadane w języku angielskim przez nauczyciela. Do zabawy potrzeba minimum trójki dzieci ale oczywiście im więcej tym lepiej.

Zasady gry:
Nauczyciel zostaje Simonem i wydaje po angielsku polecenia. Jeśli użyje słów ''Simon says jump!'' wszystkie dzieci powinny wykonać zadanie i zacząć skakać. Może się zdarzyć, że nauczyciel nie użyje słów ''Simon says'' i powie tylko ''jump'' wtedy dzieci nie wykonują polecenia, jeśli to zrobią to niestety odpadają z zabawy. Wygrywa to dziecko, które zostało najdłużej w grze i nie popełniło żadnego błędu. Zabawa musi przebiegać w szybkim tempie aby dzieci nie miały zbyt wiele czasu do namysłu, to podnosi trudność zadania.

Zalety gry Simon says:
- Dzieci wykorzystują metodę Total Physical Response (reagowanie przez ruch) która pomaga im w szybszym zapamiętywaniu nowych słówek.
- Dzieci mają szansę indywidualnie zaprezentować swój postęp jeśli chodzi o znajomość słówek w języku angielskim.
- Dzieci są w stanie zaprezentować, że rozumieją dane polecenie przez użycie ruchu, nie muszą mówić na głos co dane słowo znaczy - szczególnie jest to doceniane przez nieśmiałe i zamknięte w sobie dzieci.
- Jest to nauka poprzez zabawę, ponieważ ta gra utrwala wprowadzane słownictwo.
- Dzieci nie czują presji podczas nauki, traktują to jak dobrą zabawę.

Wady Simon says:
- Niektóre dzieci mogą reagować zbyt emocjonalnie gdy się pomylą i odpadną z gry.
- Gra nie nadaje się gdy grupa dzieci jest zbyt mała np: dwuosobowa.
- Gra nie sprawdza się w każdym wieku, najlepiej jest ją stosować z młodymi uczniami.

Reakcja dzieci na grę:
Za każdym razem gdy stosuję grę Simon says dzieci są podekscytowane i biorą czynny udział w zabawie. Czasami naginam zasady i gdy jakieś dziecko odpadnie pozwalam mu grać dalej, tak aby nie czuło się wykluczone z grupy. Dobrym pomysłem jest również zamiana ról i wybieranie jednego dziecka do pełnienia roli Simona, dzięki temu dane dziecko może poćwiczyć wydawanie poleceń w języku angielskim.

Realizacja zabawy:
Gra ta jest wygodna zarówno dla nauczyciela jak i dla dzieci. Nauczyciel nie musi przygotowywać do gry żadnych materiałów ani pomocy naukowych. Zabawa jest prosta w realizacji i nie zajmuje dużo czasu. Można używać tą grę zarówno w zamkniętym pomieszczeniu, jak również na świeżym powietrzu.

Podsumowanie:
Gra Simon says jest idealna dla młodych uczniów i sprawdza się świetnie podczas utrwalania nowo poznanego słownictwa oraz przy powtórkach. Uczy dzieci poprzez zabawę i w miłej atmosferze.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

What’s your name?/How are you?/How old are you?

Jak zapewne wszyscy wiemy język angielski stał się na tyle popularny, że nikogo nie dziwi fakt, iż jest on również nauczany i stosowany...