wtorek, 2 kwietnia 2019

Touch the colour



Touch the colour to gra, która się świetnie sprawdza gdy chcemy nauczyć dzieci kolorów w języku angielskim. Może być również używana w celu utrwalenia słownictwa lub pełnić rolę powtórki. W tej zabawie może brać udział od 4 do nawet 10 dzieci jednocześnie, wszystko zależy od tego jak wielkim pomieszczeniem dysponuje nauczyciel.

Zasady gry:
Gra jest dość prosta dlatego dzieci w wieku 4-5 lat mogą bezproblemowo wziąć w niej udział. Zasady gry są następujące: zadaniem nauczyciela jest wydanie polecenia ''touch the colour...'' co oznacza ''dotknij kolor...'', a następnie wybranie dowolnego koloru w języku angielskim np: ''Touch the colour red'' - oznacza to, że zadaniem dzieci jest dotknięcie czegoś, co jest czerwone. Wtedy gra się rozpoczyna, dzieci biegają dookoła sali i szukają jakiegokolwiek przedmiotu w kolorze czerwonym. Gdy już go znajdą, dotykają go. Dziecko, które jako ostanie dotknie obiektu o danym kolorze odpada z zabawy.

Zalety gry Touch the colour:
- Gra jest prosta w zrozumieniu więc może być wykorzystywana z najmłodszymi uczniami.
- Dzieci uczą się poprzez ruch, wykorzystana zostaje metoda Total Physical Response.
- Dzieci mogą indywidualnie sprawdzić i zaprezentować swoją wiedzę.
- Dzieci ćwiczą umiejętność rozumienia ze słuchu.
- Dzieci biorą aktywny udział w zajęciach języka angielskiego.
- Sprawdzanie wiedzy uczniów nie zajmuje nauczycielowi dużo czasu.
- Nauczyciel nie musi przygotowywać żadnych dodatkowych materiałów do gry.
- W tej zabawie może brać udział dowolna ilość uczniów.
- Zabawa nie wywiera presji na uczniach.
- Nauka lub utrwalanie słownictwa odbywa się w bezstresowej i miłej atmosferze.

Wady gry Touch the colour:

- Dzieci mogą zbyt emocjonalnie zareagować w momencie odpadnięcia z gry.
- Do wykorzystania tej zabawy potrzebna jest proporcjonalna przestrzeń względem liczby dzieci, tak by nie przeszkadzały sobie nawzajem w trakcie biegania i szukania obiektów o danym kolorze.
- Nauczyciel musi wcześniej upewnić się, że dzieci nie napotkają na swojej drodze żadnych przeszkód i nie grozi im np: potknięcie się.

Reakcja dzieci na grę:
Dzieci są zawsze bardzo szczęśliwe gdy używam tej gry na zajęciach, szczególnie te, które chodzą do przedszkola. W tym wieku dzieci potrzebują ruchu, ciężko jest im usiedzieć w jednym miejscu ponieważ w ten sposób szybko tracą zainteresowanie tematem przez ich krótki okres koncentracji. Gdy zabawa jest dynamiczna i wymaga od nich skupienia dzieci stają się zaangażowane i aktywne, nie odczuwają, że się uczą, traktują zajęcia jak dobrą zabawę co sprzyja przyswajaniu przez nich wiedzy. Co więcej, w późniejszych etapach ta gra może być modyfikowana i używana do nauki innych słówek na przykład zabawek. Gdy będziemy chcieli żeby dzieci dotknęły lalki powiemy: ''Touch the doll'' a gdy chcemy sprawdzić czy pamiętają co oznacza słowo ''ball'' (piłka), powiemy głośno ''Touch the ball''. Jest wiele słówek, które mogą być przedstawione lub utrwalone za pomocą tej właśnie gry.

Realizacja zabawy:
Zabawa może odbywać się zarówno w sali jak również na świeżym powietrzu. Jeśli jednak wychodzimy z dziećmi musimy się upewnić, że przestrzeń jest zamknięta lub odgrodzona w taki sposób aby dzieci nie rozproszyły się zbyt daleko.

Podsumowanie:
Podsumowując, gra Touch the colour świetnie się sprawdza zarówno z młodymi jak i troszkę starszymi uczniami. Nie wymaga wiele wysiłku od nauczyciela i może być modyfikowana na wiele sposobów i dopasowywana do danego tematu lekcji. Serdecznie zachęcam do jej użycia, szczególnie tych nauczycieli, którzy uczą większe grupy dzieci.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

What’s your name?/How are you?/How old are you?

Jak zapewne wszyscy wiemy język angielski stał się na tyle popularny, że nikogo nie dziwi fakt, iż jest on również nauczany i stosowany...