sobota, 18 maja 2019

Charades




Charades to bardzo popularna gra, znana na całym świecie. W Polsce jest ona rozpoznawana pod nazwą ''kalambury''. Co więcej, zabawa ta idealnie się sprawdza nie tylko przy powtórkach słownictwa z języka angielskiego ale również przy utrwalaniu wcześniej poznanych słówek. Gra sprawdza się idealnie w licznych klasach, jak również na korepetycjach, gdzie liczba dzieci jest mniejsza.


Zasady gry:
Zasady gry są bardzo proste. Celem zabawy jest odgadywanie haseł przedstawianych gestami przez jednego ochotnika. Podczas gdy wybrana osoba pokazuje hasło za pomocą ruchu całego ciała, gestów lub mimiki twarzy, reszta klasy stara się odgadnąć słowo przedstawiane przez ochotnika. Zarówno podczas pokazywania, jak i rysowania, nie wolno nic mówić ani wydawać innych dźwięków które mogą zdradzić hasło. Można się umówić wcześniej, jak prezentuje się spójniki (and, but, so), przedimki (a, an, the) itp. Gra ta jest bardzo przydatna w nauce kolokacji, czasowników frazowych i idiomów, gdzie wizualizacja i dowcipne skojarzenie gwarantują sukces zapamiętania. Warto skupić się zarówno na dosłownym znaczeniu poszczególnych wyrazów, jak i idiomatycznym (czyli kontekst użycia).




Zalety gry Charades :
- Brak dodatkowych materiałów, które nauczyciel musiałby przygotować
- Świetnie się sprawdza w roli powtórki
- Atmosfera na zajęciach staje się weselsza
- Wszystkie osoby w klasie są zaangażowane w grę
- Dzieci nie rywalizują ze sobą, mają wspólny cel, jakim jest odgadnięcie hasła
- Uczniowie mają szansę popracować nad wymową
- Uczniowie ćwiczą pamięć i koncentrację
- Metoda reagowania całym ciałem (Total Physical Response) jest zastosowana

Wady gry Charades:
- Dzieci mogą zacząć się nudzić gdy zbyt długo będą siedziały w jednym miejscu
- Gdy będzie panował harmider nauczyciel może mieć problem ze zdecydowaniem który uczeń powiedział poprawne hasło jako pierwszy
- Dzieci, które mają problemy z wymową mogą mieć trudność w wypowiedzeniu słów po angielsku, mogą zostać niezrozumiane lub nieusłyszane

Reakcja dzieci na grę:
Uczniowie reagują na grę Charades z autentyczną ekscytacją. Chętnie biorą w niej udział i są zaangażowani przez cały czas trwania zabawy.Często się przekrzykują i ze sobą rywalizują ale później przypominają sobie, że mają wspólny cel czyli odgadnięcie hasła.




Realizacja zabawy:
Zabawa może odbywać się zarówno w sali jak również na świeżym powietrzu. W zabawie może brać udział nieograniczona liczba osób. Gra jest odpowiednia zarówno dla małych dzieci jak również świetnie się sprawdza podczas zajęć z młodzieżą.Dostarcza wiele radości i uśmiechu. Nie jest czasochłonna w przygotowaniach.

Podsumowanie:
Podsumowując, gra Charades  jest lubiana przez uczniów w każdym wieku i może być używana zarówno w celach powtórzeniowych, jak i przy wprowadzaniu nowego słownictwa. Wymaga od uczniów trochę ruchu więc monotonia zajęć zostaje przerwana i zastąpiona dobrą zabawą.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

What’s your name?/How are you?/How old are you?

Jak zapewne wszyscy wiemy język angielski stał się na tyle popularny, że nikogo nie dziwi fakt, iż jest on również nauczany i stosowany...