sobota, 20 kwietnia 2019

Body English




Body English to gra podobna do kalamburów ale różni się tym, że dzieci pracują w parach. Jest to świetna gra, która pozwala uczniom na współpracę ze sobą i zacieśnienie przyjacielskich relacji. Rozwija również umiejętność wymowy po angielsku. Co więcej, metoda Total Physical Response, czyli metoda reagowania całym ciałem jest wykorzystywana w tej zabawie, ułatwiając dzieciom zapamiętywanie konkretnych słówek.

Zasady gry:

Gra jest dość prosta i mogą brać w niej udział zarówno dzieci w przedszkolu, jak również uczniowie ze szkoły podstawowej. asady gry są następujące: Dzieci dobierają się w pary, następnie nauczyciel rozdaje złożone karteczki każdej osobie z pary. Na każdej karteczce jest inny czasownik w języku angielskim. Dzieci  dzielą się na role, jedno dziecko jest tym, które pokazuje daną czynność a drugie tym, które ją zgaduje. Podczas pokazywania nie można używać słów. Jedynie ruch całego ciała, pantomima i gesty są dozwolone. Po jakimś czasie dzieci zamieniają się rolami.





Zalety gry Body English:
- Gra jest prosta w zrozumieniu więc może być wykorzystywana z najmłodszymi uczniami.
- Dzieci ćwiczą wymowę języka angielskiego. 
- Dzieci uczą się poprzez ruch, wykorzystana zostaje metoda Total Physical Response.
- Dzieci mogą indywidualnie sprawdzić i zaprezentować swoją wiedzę.
- Dzieci ćwiczą umiejętność rozumienia ze słuchu.
- Dzieci biorą aktywny udział w zajęciach języka angielskiego.
-Przygotowanie tej gry nie jest czasochłonne dla nauczyciela.
- W tej zabawie może brać udział dowolna ilość par.
- Zabawa nie wywiera presji na uczniach.
- Nauka lub utrwalanie słownictwa odbywa się w bezstresowej i miłej atmosferze.

Wady gry Body English:

- Do przeprowadzenia zabawy potrzeba jest parzysta liczba uczniów.
- W sali może panować harmider ponieważ dzieci mogą zacząć wykrzykiwać odpowiedzi.
- Dzieci muszą umieć czytać w języku angielskim.

Reakcja dzieci na grę:
Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują ruchu podczas nauki angielskiego ponieważ to sprawia, że są dłużej skupione i łatwiej jest im zapamiętać dane słownictwo. Dlatego właśnie wszystkie gry, które wykorzystują chociaż minimalny ruch są tak efektywne. Nie tylko przyciągają uwagę uczniów ale też sprawiają, że zapamiętywanie nowego słownictwa staje się dla nich zdecydowanie prostsze.

Realizacja zabawy:
Zabawa może odbywać się zarówno w sali jak również na świeżym powietrzu. Jeśli jednak wychodzimy z dziećmi musimy się upewnić, że przestrzeń jest zamknięta lub odgrodzona w taki sposób aby dzieci nie rozproszyły się zbyt daleko.

Podsumowanie:
Podsumowując, gra Body English świetnie się sprawdza zarówno z przedszkolakami jak i uczniami szkół podstawowych. Nie wymaga wiele wysiłku od nauczyciela i może być modyfikowana na wiele sposobów i dopasowywana do danego tematu lekcji. Bardzo polecam jej użycie i gwarantuje, że dzieci będą tą grą zachwycone.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Jumping frog




Jumping frog to gra wykorzystująca ruch i pozwalająca dzieciom przerwać monotonnie, jaka może zapanować podczas lekcji języka angielskiego. Zabawa sprawdza się świetnie w młodszych klasach szkół podstawowych. Jest zazwyczaj stosowana w celu utrwalenia konkretnego materiału.

Zasady gry:
Nauczyciel rozkłada na podłodze, na środku klasy kartki z cyframi. Pierwszy uczestnik staje na dowolnej cyfrze (np.6) a nauczyciel w tym czasie wydaje komendę po angielsku: ''Six plus two''. Zadaniem ucznia jest przejść na odpowiednią kartkę, mówiąc głośno wynik, w tym przypadku byłoby to: ''Eight''. Można na różne sposoby modyfikować tę grę, na przykład jeden z uczniów może wydawać komendy innym, zamiast nauczyciela.

Zalety gry Jumping frog:
- Dzieci wykorzystują metodę Total Physical Response (reagowanie przez ruch) która pomaga im w szybszym zapamiętywaniu nowych słówek.
- Dzieci mają szansę indywidualnie zaprezentować swój postęp jeśli chodzi o znajomość słówek w języku angielskim.
- Dzieci doskonalą swoje umiejętności rozumienia ze słuchu.
- Jest to nauka poprzez zabawę.
- Dzieci nie czują presji podczas utrwalania nowego słownictwa, traktują to jak dobrą zabawę.
- Gra może być również przeprowadzona na świeżym powietrzu.
- Gra może być modyfikowana według upodobań nauczyciela.

Wady Jumping frog:
- Gra nie jest przeznaczona na dużą ilość osób.
- Nie wszystkie dzieci mogą brać jednocześnie udział w zabawie.
- Dzieci, które mają problem z rozumieniem ze słuchu będą sfrustrowane i niezadowolone z gry.



Reakcja dzieci na grę:
Za każdym razem gdy stosuję grę Jumping frog dzieci się ożywiają i z chęcią biorą udział w zabawie. Jest wiele ochotników do wydawania poleceń. To po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że ruchowe gry są idealne do wszelakiego rodzaju powtórek jak również do utrwalania nowego materiału.

Realizacja zabawy:
Gra ta jest wygodna zarówno dla nauczyciela jak i dla dzieci. Nauczyciel musi przygotować jedynie kartki z cyframi. Tłumaczenie gry nie jest czasochłonne. Grę można przeprowadzić zarówno w pomieszczeniu, jak i na świeżym powietrzu.

Podsumowanie:
Gra Jumping frog jest idealna dla młodych uczniów i sprawdza się świetnie podczas utrwalania nowo poznanego słownictwa oraz przy powtórkach. Dzieci uczą się w bezstresowej i przyjemnej atmosferze a to podczas zajęć z języków obcych jest najważniejsze.

niedziela, 7 kwietnia 2019

Coloring dictation


Coloring dictation to gra, która świetnie sprawdza się w dużych klasach, gdy liczba dzieci jest szacowana na powyżej 10.Polega głównie na doskonaleniu umiejętności rozumienia ze słuchu. Sprawdza się świetnie w ramach powtórki materiału, gdy nauczyciel nie ma możliwości przepytania każdego ucznia z osobna. Zabawa cieszy się sporą popularnością miedzy dziećmi.


Zasady gry:
Zabawa jest dość prosta i nie wymaga zbyt wiele pracy ze strony nauczyciela. Jest głównie przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z językami obcymi. Zabawa polega na tym, że nauczyciel rozdaje każdemu kolorowankę, która jest związana z ostatnim przerabianym tematem. Jeśli na poprzednich zajęciach zostało przerobione słownictwo związane z ubraniami, to właśnie różnego rodzaju ubrania będą do pokolorowania. Po rozprowadzeniu kartek, nauczyciel staje na środku klasy i zaczyna dyktować uczniom jak pokolorować ich kartki. Mówi na przykład: ''The dress is pink'' (Sukienka jest różowa), natomiast zadaniem dzieci jest nie tylko znalezienie odpowiedniego przedmiotu (w tym przypadku sukienki) ale również dobranie do tego odpowiedniego koloru. Gra jest uniwersalna i może służyć jako powtórka przy różnym słownictwie.




Zalety gry Coloring dictation:

- Dzieci się wyciszają
- Indywidualna praca dzieci
- Atmosfera na zajęciach staje się spokojniejsza
- Wszystkie osoby w klasie są zaangażowane w grę
- Dzieci nie rywalizują ze sobą, każdy się skupia na swojej pracy
- Dzieci rozwijają umiejętność rozumienia ze słuchu
- Uczniowie ćwiczą koncentrację

Wady gry Coloring dictation:
- Dzieci mogą niedosłyszeć danego słówka
- Dzieci mogą być zbyt wolne w malowaniu i przez to pogubią się w zadaniu
- Dzieci, które są zbyt głośne mogą przeszkadzać innym uczniom w poprawnym wykonaniu zadania.

Reakcja dzieci na grę:
Zabawa ta jest bardzo lubiana przez dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym ponieważ pozwala im na samodzielną pracę. Jest to czas, gdy każde dziecko ma szansę pochwalić się swoją wiedzą bez konieczności używania słów i tworzenia zdań w języku angielskim. W ten sposób nauczyciel jest w stanie zweryfikować czy bardziej nieśmiałe dzieci w klasie były w stanie opanować materiał z poprzednich zajęć bez konieczności wzywania ich do odpowiedzi. Jest to metoda bezstresowa, dlatego też wydaje się być lubiana i ceniona przez młodych uczniów.



Realizacja zabawy:
Zabawa powinna odbywać się w sali tak aby dzieci miały możliwość użycia stolika lub biurka. Miejsce do rozłożenia różnego rodzaju kredek oraz kolorowanek jest również ważne. Gra jest ciężka do zrealizowania na świeżym powietrzu. Co więcej, w zabawie może brać udział dowolna ilość dzieci, gra świetnie się sprawdza w licznych klasach ale jest też równie skuteczna w mniejszych grupach.



Podsumowanie:
Podsumowując, gra ''Coloring dictation'' sprawdza się świetnie podczas różnego rodzaju podsumowań materiału. Jest łatwa w przygotowaniu a także sprawdza się w licznych klasach. Wiek uczniów jest dowolny ale najczęściej ta gra stosowana jest w przedszkolach lub pierwszych klasach szkół podstawowych. Dodatkowym atutem tej zabawy jest to, że wszyscy uczniowie mają możliwość brania w niej udziału w tym samym czasie.











sobota, 6 kwietnia 2019

Chinese whisper



Chinese whisper to bardzo popularna gra, znana na całym świecie. W Polsce jest ona rozpoznawana pod nazwą ''Głuchy telefon''. Co więcej, zabawa ta idealnie się sprawdza nie tylko przy powtórkach słownictwa z języka angielskiego ale również przy różnego rodzaju gramatyce, ponieważ grając w głuchy telefon możemy również wykorzystywać pełne zdania zamiast pojedynczych słów. Gra jest idealna gdy dzieci zachowują się podczas lekcji zbyt głośno ponieważ dje możliwość wyciszenia się i skupienia na zajęciach.


Zasady gry:
Zasady gry są bardzo proste. Dzieci siadają w kółku. Jeden ochotnik pozostaje wybrany przez nauczyciela i jego zadaniem jest aby wymyślić jakieś słówko lub krótkie zdanie, które było zaprezentowane na jednej z wcześniejszych lekcji języka angielskiego. Gdy już zdecyduje się na konkretne słówko mówi je bardzo cicho do osoby siedzącej obok niego (w taki sposób aby reszta klasy nie usłyszała danego słowa). Następna osoba przekazuje usłyszane słowo dalej i tak w kółko aż wreszcie słowo trafi do ostatniej osoby, która musi wypowiedzieć je na głos. Jeśli słówko lub zdanie zgadza się z tym, które było wymyślone przez ochotnika wtedy klasa bije brawo. Gdy jednak słowa lub zdania się nie pokrywają następuje czas na zastanowienie się kto mógł przekręcić dane słowo.






Zalety gry Chinese whisper:
- Brak dodatkowych materiałów
- Dzieci się wyciszają
- Atmosfera na zajęciach staje się spokojniejsza
- Wszystkie osoby w klasie są zaangażowane w grę
- Dzieci nie rywalizują ze sobą, mają wspólny cel
- Dzieci rozwijają umiejętność rozumienia ze słuchu
- Uczniowie mają szansę popracować nad wymową
- Uczniowie ćwiczą pamięć i koncentrację

Wady gry Chinese whisper:
- Dzieci mogą zacząć się nudzić gdy zbyt długo będą siedziały w jednym miejscu
- Gdy będzie panował harmider dzieci mogą mieć problemu z usłyszeniem danego słowa
- Dzieci, które mają problemy z wymową mogą mieć trudność w przekazaniu słów po angielsku

Reakcja dzieci na grę:
Uczniowie reagują z autentyczną radością na grę Chinese whisper, chętnie biorą w niej udział i są zaangażowane przez cały czas trwania gry. Gdy ostatnia osoba powie przekręcone słowo lub zdanie reagują z oburzeniem ale później szybko je zastępują rozbawieniem.









Realizacja zabawy:
Zabawa może odbywać się zarówno w sali jak również na świeżym powietrzu.Do zabawy potrzebnych jest minimum 5 uczestników. Gra jest odpowiednia zarówno dla małych dzieci jak również świetnie się sprawdza podczas zajęć z młodzieżą.

Podsumowanie:
Podsumowując, gra ''Chinese whisper'' jest lubiana przez uczniów w każdym wieku. Nie wymaga ruchu więc nie potrzeba do niej dużo miejsca. Nauczyciel nie musi również przygotowywać żadnych materiałów do przeprowadzenia tej gry.








piątek, 5 kwietnia 2019

Which one is missing?

Which one is missing to świetna gra zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Nie tylko sprzyja przyswajaniu nowego słownictwa w języku angielskim ale również wspomaga zdolności zapamiętywania jak również przedłuża koncentrację uczniów. Podczas zabawy liczy się spostrzegawczość i poprawna wymowa poszczególnych słówek.

Zasady gry:
Do zabawy potrzebne są flashcards, mogą one przedstawiać dowolne rzeczowniki, ważne jest to aby były one dopasowane do poziomu uczniów. Są różne sposoby realizacji tej zabawy:

Sposób I:
Nauczyciel stoi na środku sali, dzieci siedzą w ławkach. Nauczyciel pokazuje wszystkie flashcards, mogą one na przykład przedstawiać zwierzątka i równocześnie podaje ich angielską nazwę, np: podnosi do góry flashcard z obrazkiem kota i mówi głośno ''cat''. Ilość flashcards dopasowana jest do wieku uczniów (ci młodsi mają na przykład pięć flashcards podczas gdy starsi uczniowie mogą grać nawet z dziesięcioma). Gdy już wszystkie słówka zostaną zaprezentowane, nauczyciel może rozpocząć grę. Chowa jedną z flashcard i pokazuje uczniom te które zostały i zadaje pytanie ''Which one is missing?'' (Której brakuje?). Zadaniem dzieci jest powiedzieć w języku angielskim której karty brakuje.

Sposób II:
Innym sposobem na przeprowadzenie tej gry jest poproszenie uczniów o wyjście z ławek i zrobieniu kółka na środku sali. Dzieci siedzą na ziemi tworząc okręg podczas gry nauczyciel rozkłada karty na ziemi w centrum koła, tak aby dla każdego ucznia karty były widoczne. Reszta przebiegu gry jest identyczna. Nauczyciel na głos pyta której karty brakuje a dzieci po angielsku odpowiadają.


Zalety gry Touch the colour:
- Ćwiczenie pamięci uczniów
- Wzmożona koncentracja uczniów
- Nauka nowego słownictwa
- Gra ta może służyć jako powtórka określonych słówek
- Dzieci mogą rywalizować ze sobą w zdrowy sposób


Wady gry Touch the colour:
- Podczas zabawy może panować hałas, gdy dzieci będą wykrzykiwać odpowiedzi
- Zbyt wolni uczniowie nie będą mieli szansy aby odpowiedzieć
- Dzieci, które są bardziej nieśmiałe nie będą brały udziału w grze i się udzuelały
- Gra nie jest przeznaczona dla grupy większej niż 15 osób

Reakcja dzieci na grę:
Uczniowie lubią grać w ''Which one is missing?'' ponieważ to pozwala im na oderwanie się od monotonii, która może panować podczas lekcji. Ta gra rozwija również ich umiejętność wymowy słówek w języku angielskim jak również ćwiczy ich pamięć.

Realizacja zabawy:
Zabawa może odbywać się zarówno w sali jak również na świeżym powietrzu. Jeśli jednak wychodzimy z dziećmi musimy się upewnić, że przestrzeń jest zamknięta lub odgrodzona w taki sposób aby dzieci nie rozproszyły się zbyt daleko.Ważne jest również to, że gra bardziej sprawdza się gdy grupa dzieci nie przekracza 15 osób, im więcej dzieci tym więcej zamieszania może powstać podczas gry ponieważ młodzi uczniowie mogą zacząć przekrzykiwać się nawzajem.

Podsumowanie:
Podsumowując, gra ''Which one is missing'' jest lubiana przez uczniów w każdym wieku i może być modyfikowana na wiele sposobów, w zależności od warunków i upodobań nauczyciela. Do gry potrzeba jedynie przygotować wcześniej lub zakupić zestaw flashcards. Gra nie jest czasochłonna i sprawdza się zarówno jako powtórzenie materiału jak i w przypadku utrwalania słownictwa. Poprawia i doskonali również prawidłową wymowę uczniów.











czwartek, 4 kwietnia 2019

Active songs

W dzisiejszym poście chciałabym się skupić na temacie Active songs (aktywnych piosenkach), ich zaletach, wadach a także zastosowaniu w nauce języka angielskiego. Aktywne piosenki to takie, które używają sporo ruchu, dzieci podczas śpiewania mają za zadanie również naśladować ruchy wyświetlane na ekranie. Przykładem aktywnej piosenki jest wszystkim znane ''Head, shoulders, knees and toes''.

Piosenki tego typu nie tylko sprawiają, że dzieci pozostają skupione przez dłuższy czas ale również tworzą kinestetyczne skojarzenia, co pomaga im w zapamiętaniu danego słówka bardziej efektywnie i w szybszym czasie. Aktywne piosenki świetnie się sprawdzają, gdy dzieci zaczynają być znudzone lekcją lub nie poświęcają już tyle uwagi, co wcześniej. Warto również wspomnieć, że nauczyciele którzy udzielają korepetycji mogą bez problemu wykorzystać aktywne piosenki ponieważ liczba dzieci nie ma tu kompletnie znaczenia.
Jest wiele rodzajów aktywnych piosenek z różnorodnym słownictwem do wyboru. Najpopularniejsze są jednak piosenki, które uczą podstawowych czynności w języku angielskim, takich jak: ''jump'' (skacz) czy ''clap your hands'' (klaszcz rękami). Dzieci świetnie się przy nich bawią a także zapamiętują szybko nowo poznane słownictwo.


Zasady Active songs:
Dzieci słuchają piosenki i zapoznają się ze słownictwem. To czas w którym nauczyciel tłumaczy każde słówko i wyjaśnia jego znaczenie tak, aby dzieci wiedziały co śpiewają. Następnie dzieci uczą się tekstu piosenki na pamięć a także dopasowują do tego odpowiednie ruchy, gesty czy mimikę twarzy. Piosenki mogą być śpiewane zarówno na początku jak i na końcu zajęć. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie aktywnej piosenki w momencie gdy lekcja staje się zbyt monotonna dla młodych uczniów.

Zalety aktywnych piosenek:
- Dzieci ćwiczą rozumienie ze słuchu.
- Dzieci sprawdzają i demonstrują swoje umiejętności naśladownicze.
- Dzieci uczą się poprzez zabawę, śpiewając i aktywnie spędzając czas.
- Nauczyciel nie potrzebuje przygotowywania jakiś dodatkowych materiałów aby zrealizować piosenkę na lekcji.
- Aktywne piosenki mogą być wykorzystane zarówno na jednoosobowych korepetycjach jak również na zajęciach z dużą liczbą dzieci.
- Wszystkie dzieci są jednakowo zaangażowane podczas aktywnych piosenek. 


Wady aktywnych piosenek:
- Czasami tempo piosenki może być zbyt szybkie i sprawiać sporą trudność dzieciom.
- Nauczyciel musi poświęcić część lekcji na przetłumaczenie słownictwa z piosenek oraz na zaprezentowanie wszystkich potrzebnych ruchów, co może być czasochłonne.
- Gdy dana piosenka jest zbyt często puszczana na lekcjach, może się szybko znudzić dzieciom.


Reakcja dzieci na aktywne piosenki:
Dzieci lubią śpiewać, to pozwala im wyrazić siebie na zajęciach oraz tworzy taki miły przerywnik w ciągłej nauce. Chwila podczas której dzieci mają szansę zaśpiewać piosenkę sprawia, że zaczynają się one relaksować i skupiają się całkowicie na jak najlepszym odwzorowaniu tekstu i przedstawionych w nim ruchów ciała czy gestów. Piosenki zapewniają bezstresową naukę w miłej i przyjemnej atmosferze.


Realizacja aktywnych piosenek:
Nie jest zabronione aby używać aktywnych piosenek na zewnątrz ale jest to na pewno proces utrudniony, ponieważ głośność piosenki musi być w taki sposób dostosowana, aby każde dziecko słyszało linię melodyczną bez żadnych komplikacji. Ważne jest również to, że w takim przypadku to nauczyciel przedstawia wszystkie ruchy do piosenki, nie są one wyświetlane na monitorze komputera lub poprzez projektor, tak jak odbywa się to w klasie.


Podsumowanie:
Podsumowując moje rozważania, aktywne piosenki to świetne narzędzie do nauki języka angielskiego, każda lekcja może być nimi urozmaicona. Wzbogacają słownictwo uczniów oraz tworzą miłą, bezstresową atmosferę podczas zajęć.




wtorek, 2 kwietnia 2019

Touch the colour



Touch the colour to gra, która się świetnie sprawdza gdy chcemy nauczyć dzieci kolorów w języku angielskim. Może być również używana w celu utrwalenia słownictwa lub pełnić rolę powtórki. W tej zabawie może brać udział od 4 do nawet 10 dzieci jednocześnie, wszystko zależy od tego jak wielkim pomieszczeniem dysponuje nauczyciel.

Zasady gry:
Gra jest dość prosta dlatego dzieci w wieku 4-5 lat mogą bezproblemowo wziąć w niej udział. Zasady gry są następujące: zadaniem nauczyciela jest wydanie polecenia ''touch the colour...'' co oznacza ''dotknij kolor...'', a następnie wybranie dowolnego koloru w języku angielskim np: ''Touch the colour red'' - oznacza to, że zadaniem dzieci jest dotknięcie czegoś, co jest czerwone. Wtedy gra się rozpoczyna, dzieci biegają dookoła sali i szukają jakiegokolwiek przedmiotu w kolorze czerwonym. Gdy już go znajdą, dotykają go. Dziecko, które jako ostanie dotknie obiektu o danym kolorze odpada z zabawy.

Zalety gry Touch the colour:
- Gra jest prosta w zrozumieniu więc może być wykorzystywana z najmłodszymi uczniami.
- Dzieci uczą się poprzez ruch, wykorzystana zostaje metoda Total Physical Response.
- Dzieci mogą indywidualnie sprawdzić i zaprezentować swoją wiedzę.
- Dzieci ćwiczą umiejętność rozumienia ze słuchu.
- Dzieci biorą aktywny udział w zajęciach języka angielskiego.
- Sprawdzanie wiedzy uczniów nie zajmuje nauczycielowi dużo czasu.
- Nauczyciel nie musi przygotowywać żadnych dodatkowych materiałów do gry.
- W tej zabawie może brać udział dowolna ilość uczniów.
- Zabawa nie wywiera presji na uczniach.
- Nauka lub utrwalanie słownictwa odbywa się w bezstresowej i miłej atmosferze.

Wady gry Touch the colour:

- Dzieci mogą zbyt emocjonalnie zareagować w momencie odpadnięcia z gry.
- Do wykorzystania tej zabawy potrzebna jest proporcjonalna przestrzeń względem liczby dzieci, tak by nie przeszkadzały sobie nawzajem w trakcie biegania i szukania obiektów o danym kolorze.
- Nauczyciel musi wcześniej upewnić się, że dzieci nie napotkają na swojej drodze żadnych przeszkód i nie grozi im np: potknięcie się.

Reakcja dzieci na grę:
Dzieci są zawsze bardzo szczęśliwe gdy używam tej gry na zajęciach, szczególnie te, które chodzą do przedszkola. W tym wieku dzieci potrzebują ruchu, ciężko jest im usiedzieć w jednym miejscu ponieważ w ten sposób szybko tracą zainteresowanie tematem przez ich krótki okres koncentracji. Gdy zabawa jest dynamiczna i wymaga od nich skupienia dzieci stają się zaangażowane i aktywne, nie odczuwają, że się uczą, traktują zajęcia jak dobrą zabawę co sprzyja przyswajaniu przez nich wiedzy. Co więcej, w późniejszych etapach ta gra może być modyfikowana i używana do nauki innych słówek na przykład zabawek. Gdy będziemy chcieli żeby dzieci dotknęły lalki powiemy: ''Touch the doll'' a gdy chcemy sprawdzić czy pamiętają co oznacza słowo ''ball'' (piłka), powiemy głośno ''Touch the ball''. Jest wiele słówek, które mogą być przedstawione lub utrwalone za pomocą tej właśnie gry.

Realizacja zabawy:
Zabawa może odbywać się zarówno w sali jak również na świeżym powietrzu. Jeśli jednak wychodzimy z dziećmi musimy się upewnić, że przestrzeń jest zamknięta lub odgrodzona w taki sposób aby dzieci nie rozproszyły się zbyt daleko.

Podsumowanie:
Podsumowując, gra Touch the colour świetnie się sprawdza zarówno z młodymi jak i troszkę starszymi uczniami. Nie wymaga wiele wysiłku od nauczyciela i może być modyfikowana na wiele sposobów i dopasowywana do danego tematu lekcji. Serdecznie zachęcam do jej użycia, szczególnie tych nauczycieli, którzy uczą większe grupy dzieci.










Simon Says

Simon says to gra idealna jeśli chodzi o utrwalanie słownictwa w języku angielskim, sprawdza się również na lekcjach powtórzeniowych, gdzie dzieci mogą się wykazać swoją wiedzą z poprzednich zajęć. Ta gra polega na wykonywaniu poleceń, które są wypowiadane w języku angielskim przez nauczyciela. Do zabawy potrzeba minimum trójki dzieci ale oczywiście im więcej tym lepiej.

Zasady gry:
Nauczyciel zostaje Simonem i wydaje po angielsku polecenia. Jeśli użyje słów ''Simon says jump!'' wszystkie dzieci powinny wykonać zadanie i zacząć skakać. Może się zdarzyć, że nauczyciel nie użyje słów ''Simon says'' i powie tylko ''jump'' wtedy dzieci nie wykonują polecenia, jeśli to zrobią to niestety odpadają z zabawy. Wygrywa to dziecko, które zostało najdłużej w grze i nie popełniło żadnego błędu. Zabawa musi przebiegać w szybkim tempie aby dzieci nie miały zbyt wiele czasu do namysłu, to podnosi trudność zadania.

Zalety gry Simon says:
- Dzieci wykorzystują metodę Total Physical Response (reagowanie przez ruch) która pomaga im w szybszym zapamiętywaniu nowych słówek.
- Dzieci mają szansę indywidualnie zaprezentować swój postęp jeśli chodzi o znajomość słówek w języku angielskim.
- Dzieci są w stanie zaprezentować, że rozumieją dane polecenie przez użycie ruchu, nie muszą mówić na głos co dane słowo znaczy - szczególnie jest to doceniane przez nieśmiałe i zamknięte w sobie dzieci.
- Jest to nauka poprzez zabawę, ponieważ ta gra utrwala wprowadzane słownictwo.
- Dzieci nie czują presji podczas nauki, traktują to jak dobrą zabawę.

Wady Simon says:
- Niektóre dzieci mogą reagować zbyt emocjonalnie gdy się pomylą i odpadną z gry.
- Gra nie nadaje się gdy grupa dzieci jest zbyt mała np: dwuosobowa.
- Gra nie sprawdza się w każdym wieku, najlepiej jest ją stosować z młodymi uczniami.

Reakcja dzieci na grę:
Za każdym razem gdy stosuję grę Simon says dzieci są podekscytowane i biorą czynny udział w zabawie. Czasami naginam zasady i gdy jakieś dziecko odpadnie pozwalam mu grać dalej, tak aby nie czuło się wykluczone z grupy. Dobrym pomysłem jest również zamiana ról i wybieranie jednego dziecka do pełnienia roli Simona, dzięki temu dane dziecko może poćwiczyć wydawanie poleceń w języku angielskim.

Realizacja zabawy:
Gra ta jest wygodna zarówno dla nauczyciela jak i dla dzieci. Nauczyciel nie musi przygotowywać do gry żadnych materiałów ani pomocy naukowych. Zabawa jest prosta w realizacji i nie zajmuje dużo czasu. Można używać tą grę zarówno w zamkniętym pomieszczeniu, jak również na świeżym powietrzu.

Podsumowanie:
Gra Simon says jest idealna dla młodych uczniów i sprawdza się świetnie podczas utrwalania nowo poznanego słownictwa oraz przy powtórkach. Uczy dzieci poprzez zabawę i w miłej atmosferze.
















What’s your name?/How are you?/How old are you?

Jak zapewne wszyscy wiemy język angielski stał się na tyle popularny, że nikogo nie dziwi fakt, iż jest on również nauczany i stosowany...